Posledné príspevky

Najpredávanejšie

Výmena stieračov

Výmena stieračov

Dobrý výhľad z auta patrí k základným predpokladom bezpečnej jazdy. Významne sa na ňom podieľa čistota okien, zvlášť predného. Tú zasa v nemalej miere ovplyvňuje stav stieračov. Neplatí to pritom len na jeseň, či v zime, v období častých dažďov, mrholenia a sneženia. Nečistoty z okna treba zmývať a stierať bez ohľadu na ročné obdobie a v lete, keď sa väčšmi práši, možno ešte viac než inokedy.

Ak ale pohyb stieračov po skle sprevádzajú rôzne pazvuky, škripot, či pískanie zreteľne to poukazuje na ich opotrebenie. Keď navyše za nimi namiesto čistého a priehľadného skla ostávajú šmuhy, situácia je dokonca nebezpečná. Pri starostlivosti o auto preto nemožno zabúdať ani na túto zdanlivô drobnosť. Veď cez špinavý pruh možno prehliadnuť nielen dopravnú značku pri ceste, ale i celé auto.

Čistenie stieračov nepredstavuje žiadnu veľkú námahu. Stačí pravidelne zdvihnúť lištu zo skla a pretrieť ju vlhkou bavlnenou handričkou s troškou saponátu alebo autošampónu. Prípadné zaschnuté nečistoty možno odstrániť pomocou neriedenej nemrznúcej kvapaliny do ostrekovačov. Rôznym rozpúšťadlám, riedidlám, či benzínu sa však treba vyhnúť, pretože gumu leptajú a spôsobujú jej degradáciu.

Lišta stierača dlhé roky pozostávala z kovovej konštrukcie pripomínajúcej vešiak a samotného britu, ktorý bol na ňu upevnený. V posledných rokoch je ale stále rozšírenejšie riešenie, ktoré žiadnu pomocnú konštrukciu nevyužíva. Namiesto nej je len „samonosná“ lišta s vystužujúcim nosníkom vsadeným priamo v jej vnútri.Jej hlavnou prednosťou je výhodnejší aerodynamický tvar, vďaka čomu ju počas jazdy prúdiaci vzduch nadnáša v podstatne menšej miere než lištu, ktorá využíva kovové ramienko. To zaručuje jej lepší a rovnomernejší prítlak. Hlavnou nevýhodou je obvykle vyššia cena, tú však môže vyvážiť životnosť, ktorá je podľa skúsenosti aj o 30% dlhšia v porovnaní s klasickým systémom.

Kúpiť stierače, presnejšie ich lišty, nepredstavuje žiaden problém, predávajú sa v obchodoch s autopríslušenstvom, ESHOP. Otázkou však ostáva ich kvalita. Zabudnúť nemožno ani na to, že mnohé dnešné autá majú rôznu dĺžku lišty pred vodičom a pred spolujazdcom. Na niektoré je dostupná potrebná sada, pri iných je potrebné kúpiť každú stranu osobitne.

Cenové rozpätie stieračov je približne od 10 do asi 50 eur. Tým najlacnejším je lepšie sa vyhnúť, na druhej strane však, ako obvykle, vôbec nemusí platiť, že najdrahšie sú zároveň najlepšie

Citované AutoBild 30.6.2016

Leave your reply

*
**Not Published
*Site url with http://
*
Product successfully added to the product comparison!